Od pewnego czasu rozważasz złożenie pozwu przeciwko bankowi, jednak zastanawiasz się nad tym, jakie są konsekwencje unieważnienia umowy frankowej? Nie masz pewności, czy w Twoim przypadku rozwiązanie to rzeczywiście będzie korzystne? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!
Na czym polega unieważnienie kredytu we frankach?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, na czym właściwie polega unieważnienie kredytu frankowego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć, jakie mogą być konsekwencje takiego orzeczenia.
Unieważnienie kredytu we frankach polega na tym, że sąd – po dokładnym rozpoznaniu sprawy – orzeka, iż umowa kredytowa jest w całości nieważna. A zatem od tego momentu traktowana jest ona w taki sposób, jakby nigdy nie miała mocy prawnej.
Warto wiedzieć, że obecnie w większości przypadków sądy decydują się właśnie na taki wyrok. Podstawą do unieważnienia są tzw. klauzule abuzywne, które w sposób rażący godzą w interesy kredytobiorców. Co ważne, klauzule takie są nielegalne – banki nie mają prawa do stosowania tego typu zapisów. Właśnie dlatego wystąpienie w umowie takich klauzul jest podstawą do ich unieważnienia.
Unieważnienie kredytu frankowego – kiedy warto się na nie zdecydować?
Tak naprawdę niemal każdy kredytobiorca powinien zakładać, że unieważnienie kredytu frankowego będzie dla niego korzystnym rozwiązaniem. Można uznać, że jest to najlepsza opcja, jeśli chodzi o zakończenie sporu z bankiem. Umowa kredytowa, która przez wiele lat zakłócała poczucie finansowego bezpieczeństwa, a przy tym – co miesiąc – nadwyrężała domowy budżet, przestaje mieć moc prawną. Tym samym kredytobiorca może raz na zawsze uwolnić się od toksycznego kredytu frankowego.
Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do tego, że jeśli tylko istnieją przesłanki do rozpoczęcia walki o unieważnienie kredytu we frankach, warto zdecydować się na złożenie pozwu.
Przeanalizuj swoją umowę kredytową bezpłatnie na stronie: https://frankowy-kredyt.pl/uniewaznienie-kredytu-we-frankach/
Konsekwencje unieważnienia umowy frankowej
Podstawową konsekwencją unieważnienia umowy frankowej jest to, że traci ona wszelką moc prawną. Strony zobowiązane są do zwrócenia otrzymanych środków. Oznacza to, że bank musi zwrócić wszystkie środki, które otrzymał od kredytobiorcy. Z kolei kredytobiorca zobowiązany jest do zwrócenia środków otrzymanych od banku.
Bardzo często okazuje się, że w ciągu wielu lat spłacania kredytu kredytobiorca wpłacił do banku o wiele wyższą kwotę niż ta, którą otrzymał w ramach kredytu. Oznacza to, że bank zobowiązany będzie do zwrócenia tej nadwyżki. Często są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet wyższe – w zależności od kwoty kredytu i warunków kredytowania.
Dodatkowo konsekwencją unieważnienia umowy frankowej jest to, że hipoteka wpisana na nieruchomości jest uznana za wpisaną bez żadnej podstawy prawnej. A zatem zostaje ona wykreślona. To kolejna bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców.
Czy warto dążyć do unieważnienia umowy kredytu frankowego? Zdecydowanie tak!
Nie bez powodu coraz więcej frankowiczów decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Unieważnienie kredytu frankowego to z perspektywy kredytobiorcy najkorzystniejsze rozwiązanie. W większości przypadków pozwala ono na odzyskanie sporej części środków finansowych, a sam kredyt frankowy staje się tylko wspomnieniem.
Jeśli Ty również zastanawiasz się nad złożeniem pozwu, zacznij od znalezienia odpowiedniego wsparcia prawnego. Dzięki temu zyskasz pewność, że o Twoje interesy walczą najlepsi prawnicy.