Jakiś czas temu zdecydowałeś się na wzięcie kredytu hipotecznego, głównie z uwagi na zerowe stopy procentowe i doskonałe warunki kredytowania? Niestety, od pewnego czasu raty stale rosną i nie zanosi się na to, aby sytuacja ta miała się zmienić. W związku z tym osoby, które spłacają kredyty w złotówkach, mają spory problem. Czy zbiorowy pozew o WIBOR może być dobrym rozwiązaniem?
Pozew o WIBOR – sposób na rozwiązanie problemów "złotówkowiczów"?
Na początku 2022 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew o WIBOR. Informacja ta wywołała sporo zamieszania. Pojawiły się wątpliwości – czy pozew o WIBOR jest uzasadniony? Czy są jakiekolwiek szanse na wygraną? A może już niebawem "złotówkowicze" podzielą los frankowiczów i umowy kredytowe będą masowo unieważniane?
Jak na razie, nie ma jeszcze odpowiedzi na te pytania. Z pewnością jednak na uwagę zasługuje fakt, że już w sierpniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny pozew o WIBOR. To nie koniec – kancelarie szykują kolejne pozwy o WIBOR – w tym pozwy zbiorowe.
W złożonych pozwach wskazano przede wszystkim na sztuczne zawyżanie stawek WIBOR, na to, że wskaźnik ten nie odpowiada realnym kosztom, a także na to, że WIBOR jest nieobiektywny i nierynkowy. Na problemy te eksperci wskazywali już od dawna, choć więcej na ten temat zaczęło mówić się dopiero w momencie, gdy raty kredytów zaczęły rosnąć.
Czy pozew o WIBOR rzeczywiście może okazać się rozwiązaniem problemów, z którymi zmagają się osoby spłacające kredyty? W tym momencie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Już niebawem wskaźnik WIBOR zostanie zastąpiony innym rozwiązaniem – z pewnością będzie to miało ogromny wpływ na każde postępowanie, związane ze wskaźnikiem WIBOR.
WIBOR – pozew zbiorowy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem
Wiele osób, które spłacają (lub spłacały) kredyt frankowy, decydowało się na pozew zbiorowy. Z pewnością rozwiązanie takie wydawało się łatwiejsze aniżeli samodzielne złożenie pozwu.
Niestety, w przypadku pozwu zbiorowego o WIBOR czy dotyczącego CHF, nie wszystkie jest tak proste. Bardzo często czas oczekiwania na rozprawę czy na wyrok sądu jest o wiele dłuższy, niż w przypadku postępowania indywidualnego. Wynika to z faktu, że dokumentacja pozwu zbiorowego o WIBOR (czy jakiegokolwiek innego), jest bardzo obszerna.
Dodatkowo pozew zbiorowy o WIBOR powodowie muszą posiadać identyczną podstawę prawną i faktyczną swoich roszczeń. Niestety, im więcej osób dołącza do pozwu zbiorowego, tym trudniej o tę spójność. Strona przeciwna może wykorzystać to, podważając pozew zbiorowy o WIBOR.
W momencie, gdy orzecznictwo sądów dopiero się kształtuje, nie warto decydować się na pozew zbiorowy o WIBOR. Osoby, które chcą złożyć pozew o WIBOR i walczyć o swoje prawa w sądzie, powinny raczej rozważyć pozew indywidualny. Dzięki temu można również uniknąć sytuacji, w których wyrok sądu będzie dla kogoś krzywdzący.
Inną propozycją mogą być pozwy zbiorowe o WIBOR, w których rozpatrywane jest dziesięć lub kilkanaście umów kredytowych. To minimum, jeśli chodzi o pozwy zbiorowe. Z drugiej strony, w ten sposób można uniknąć sytuacji, gdy do pozwu dołącza kilkaset lub kilka tysięcy osób, a sąd z aktami sprawy zapoznaje się przez kilka lat. W każdym przypadku rozwiązanie powinno zostać dopasowane do sytuacji konkretnego kredytobiorcy.
Pozwy zbiorowe o WIBOR – warto postawić na wsparcie prawne
Pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić każda osoba zainteresowana pozwem zbiorowym o WIBOR, jest znalezienie kancelarii, która będzie w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Istotne jest tutaj doświadczenie w tego typu sprawach, które z całą pewnością nie należą do prostych. Dobry adwokat pomoże również w podjęciu decyzji, co w danym przypadku będzie najlepsze – pozew zbiorowy o WIBOR, czy może pozew indywidualny.