Wyjaśnienie różnicy między wpisem konstytutywnym a wpisem deklaratoryjnym ma istotne znaczenie, gdyż każdy z wpisów wywołuje odmienne skutki prawne. O wpisach konstytutywnych i deklaratoryjnych mówi się najczęściej w kontekście zakładania spółek bądź dokonywania zmian we wpisach do KRSu. Rozróżnienie ww. wpisów jest niezwykle istotne dla osób zakładających spółki, gdyż od dokonanych wpisów nierzadko zależy możliwość prowadzenia spółki i zawierania umów z kontrahentami.
Wpis konstytutywny to taki wpis, który kształtuje prawo, tj. dopiero od momentu dokonania wpisu możliwe jest powoływanie się na dane prawo lub powstały podmiot. Wskazać należy, iż bez dokonanego wpisu – nowo powstałe prawo nie będzie obowiązywać, bowiem to wpis konstytutywny legalizuje jego istnienie.
Przykładami wpisów konstytutywnych do KRSu są m.in.: zakładanie spółki i jej likwidacja, zmiana umowy spółki, podwyższenie kapitału zakładowego spółki, obniżenie kapitału zakładowego spółki.
Natomiast wpis deklaratoryjny to taki wpis, który jedynie potwierdza istniejące już prawo, które do tego, by obowiązywać, nie wymaga wpisu. Wpis w takim przypadku ma jedynie charakter potwierdzający. Przy czym zaznaczyć należy, iż mimo wszystko jest to wpis konieczny, mimo że nie sam w sobie nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Przykładami wpisów deklaratoryjnych do KRSu są m.in.: zmiana członków zarządu spółki, zmiana adresu spółki (natomiast zmiana siedziby spółki to już wpis konstytutywny), zmiana danych adresowych członków zarządu, sprzedaż udziałów.
Zdjęcie poglądowe
Fot.: https://unsplash.com/photos/LxphooAHzvc