Artykuły i Poradniki
Jak prawo lokatorskie chroni najemców?
18.10.2021
Najemcy są chronieni m.in. przed bezpodstawnym wypowiedzeniem umowy najmu i podwyżkami czynszu. Wyjaśniamy, jak takie osoby chroni prawo lokatorskie.
Ubezpieczenia: jak napisać odwołanie od wyceny szkody?
19.10.2021
Ubezpieczyciele niestety dość często proponują poszkodowanym niskie świadczenia. Wyjaśniamy zatem, jak napisać odwołanie od wyceny szkody.
Frankowicze z Poznania: czy jest ich bardzo wielu?
13.10.2021
Poznań i powiat poznański to obszary, gdzie kredyty „frankowe” były popularne. Sprawdzamy, ilu jest frankowiczów z tego terenu, a także ile mogą oni zyskać w sądzie.
Czy frankowicze uwolnią się od LIBOR-u?
13.10.2021
Stopa LIBOR dotycząca franka szwajcarskiego niebawem przejdzie do historii. Wyjaśniamy, jakie znaczenie ta zmiana ma dla frankowiczów.
COVID-19: szpital zapłaci za opóźnione leczenie?
12.10.2021
Epidemia koronawirusa skutkowała pogorszeniem standardu leczenia innych chorób niż COVID-19. To otwiera drogę do pozwów pacjentów.
Zakłócanie ciszy nocnej: zgłoszenie na Policję wystarczy?
11.10.2021
Zakłócenie ciszy nocnej jest częstym wykroczeniem. Wyjaśniamy, jak należy reagować. Jeżeli stwierdzimy zakłócanie ciszy nocnej, zgłoszenie to nie jedyna droga.
Podwójna kondykcja - jakie są korzyści dla frankowiczów?
08.10.2021
Wielu frankowiczów mogło słyszeć o teorii dwóch kondykcji. Razem z ekspertami reprezentującymi kancelarię prawną Warszawa wyjaśniamy, co oznacza ten termin.
Frankowicze Trójmiasto - jak pomoże im dobra kancelaria?
07.10.2021
Wielu frankowiczów kupiło na kredyt mieszkania i domy zlokalizowane w okolicach Trójmiasta. Wyjaśniamy, jak eksperci prawni mogą pomóc takim osobom.
Długi wspólnoty mieszkaniowej - czy spłaci je lokator?
06.10.2021
Wiele wspólnot mieszkaniowych posiada zobowiązania. Wyjaśniamy zatem, jak wygląda odpowiedzialność za długi wspólnoty mieszkaniowej.
Frankowicze z Łodzi - czy nadal jest ich wielu?
05.10.2021
Aglomeracja łódzka liczy sobie około 1 milion mieszkańców. Sprawdzamy, czy na tym terenie mieszka wielu frankowiczów.
Frankowicze Wrocław - co się stanie gdy wygrają z bankiem?
04.10.2021
Frankowicze z Wrocławia i okolic to bardzo liczna grupa. Wyjaśniamy, na jaką obniżkę długu i raty mogą liczyć takie osoby po wygranej z bankiem.
Frankowicze Białystok - czy jest ich tam wielu?
01.10.2021
Białystok to rzadziej analizowany rynek mieszkaniowy. Warto sprawdzić, czy w tym miejscu znajdziemy wielu kredytobiorców posiadających zadłużenie w CHF.
Błędy medyczne - co warto o nich wiedzieć?
30.09.2021
O błędach medycznych mówi się coraz więcej. Wyjaśniamy, czy stanowią one podstawę do formułowania roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Frankowicze ze Szczecina - jest ich mniej niż w Trójmieście?
28.09.2021
Aglomeracja szczecińska jest całkiem spora. Warto dowiedzieć się, czy na jej terenie mieszka wielu kredytobiorców „frankowych”.
Frankowicze z Krakowa - kto im może pomóc?
27.09.2021
Kraków jest jednym z większych skupisk kredytobiorców posiadających „hipoteki” rozliczane w CHF. Sprawdzamy, ile jest takich osób. Wyjaśniamy również, kto może im pomóc.
Frankowicze w Warszawie - ile mogą wygrać z bankiem?
24.09.2021
W stolicy oraz pobliskich powiatach mieszka bardzo wielu frankowiczów. Wyjaśniamy, jak tacy frankowicze z Warszawy i okolic mogą zmniejszyć swoje zadłużenie.
Frankowicze Lublin - na wschodzie klienci też walczą z bankami
20.09.2021
Lublin to dziewiąte największe miasto w Polsce. Sprawdzamy, czy mieszka tam wielu frankowiczów.
Jak się zabezpieczyć w sporze z bankiem?
18.09.2021
Zabezpieczenie podczas sporu sądowego z bankiem jest bardzo ważne. Wyjaśniamy, jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie.
Brak fotelika a skutki wypadku: nie pozwól na niższą wypłatę z OC
16.09.2021
Brak fotelika dla dziecka lub jego nieodpowiedni montaż nadal zdarza się często. Wyjaśniamy, czy taka sytuacja może skutkować sankcją ze strony ubezpieczyciela.
Umowy kredytów złotówkowych też mogą być wadliwe
15.09.2021
Umowy kredytów mieszkaniowych bez waloryzacji do waluty obcej też są problematyczne. Warto wyjaśnić, jakie zastrzeżenia do takich umów miał sąd i UOKiK.
Wypadek drogowy: na jaką kwotę realnie można liczyć?
14.09.2021
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości niedawno przygotował ciekawą analizę dotyczącą zadośćuczynień dla ofiar wypadków drogowych. Przyglądamy się temu raportowi.
Polisolokaty: spór już powoli wygasa?
13.09.2021
Sytuacja prawna dotycząca polisolokat obecnie jest korzystna dla konsumentów. Mimo tego, wiele poszkodowanych osób jeszcze nie pozwało ubezpieczycieli.
Pomniejszenie zadośćuczynienia: jak wygrać z ubezpieczycielem?
09.09.2021
Ubezpieczyciele dość często pomniejszają wypłaty z OC (powołując się na przyczynienie do szkody). W takiej sytuacji pomóc może specjalista
Zwrot kredytowej prowizji - czy nadal widoczne są problemy?
08.09.2021
Banki oraz firmy pożyczkowe po nadpłacie nie zawsze odpowiednio rozliczają prowizję. Wyjaśniamy, jak może pomóc kancelaria prawna (np. kancelaria Warszawa).
Zażalenie na postanowienie sądu – kiedy można składać?
27.04.2020
Zażalenie jest to środek odwoławczy, który ma na celu dokonanie kontroli prawidłowości wydanego orzeczenia przez dany sąd. Jednakże zażalenie nie przysługuje na każde postanowienie sądu, które nam się nie podoba. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wyraźnie wskazują, które orzeczenia Sądu mogą być zaskarżone.
Jak wygląda procedura uprawomocnienia się wyroku?
06.04.2020
Po zakończeniu sprawy sądowej, wydaniu wyroku lub postanowienia, każda ze stron zastanawia się, kiedy orzeczenie będzie prawomocne. Jest to ważny moment, gdyż prawomocność orzeczenia sprawia, że jego treść staje się powszechnie obowiązującą, co oznacza, że prawomocny wyrok wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a niekiedy także inne osoby.
Wpis konstytutywny a wpis deklaratoryjny
08.03.2020
Wyjaśnienie różnicy między wpisem konstytutywnym a wpisem deklaratoryjnym ma istotne znaczenie, gdyż każdy z wpisów wywołuje odmienne skutki prawne. O wpisach konstytutywnych i deklaratoryjnych mówi się najczęściej w kontekście zakładania spółek bądź dokonywania zmian we wpisach do KRSu. Rozróżnienie ww. wpisów jest niezwykle istotne dla osób zakładających spółki, gdyż od dokonanych wpisów nierzadko zależy możliwość prowadzenia spółki i zawierania umów z kontrahentami.
Rozwód – jak przebiega, na co się przygotować i ile kosztuje?
02.02.2020
Na wstępnie należy zaznaczyć, że rozwód nigdy nie jest przyjemną sytuacją w życiu człowieka. W końcu spotykamy się w sądzie, po dwóch stronach sali sądowej z osobą, z którą wiązaliśmy plany na dalsze wspólne pożycie. Jednakże, oprócz emocjonalnego przygotowania, należy również przygotować się merytorycznie i finansowo. W zależności od wniosków pozwu rozwodowego, postępowanie sądowe może trwać krótko – np. jedną rozprawę bądź może ciągnąć się latami. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia, gdy małżonkowie wnoszę o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie.
Rodzaje najmu lokalu
05.01.2020
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że przepisy regulujące umowę najmu lokalu znajdują się w Kodeksie Cywilnym. A co w przypadku, gdy wynajmujący oferuje umowę najmu okazjonalnego lub instytucyjnego? Albo sytuacja, gdy najemca pyta czy możliwe jest zawarcie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności? Poniższy artykuł pokrótce przedstawia różnice we wspomnianych wyżej rodzajach umowy najmu, jak również formy jego zawarcia, by ułatwić Państwo decyzję o idealnej dla Was umowie najmu – zarówno jako wynajmujący oraz jako najemca.
Dostęp do broni palnej
15.12.2019
Temat sposobu regulacji dostępu do broni palnej jest poruszany na całym świecie. Niektóre państwa ograniczają dostęp do broni palnej licznymi wymaganiami (licencje, koncesje), inne natomiast zezwalają na powszechny dostęp do broni – sztandarowym przykładem są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie prawo dostępu do broni jest wpisane do konstytucji.